تیتانیوم دی اکساید چیست ؟

تیتانیوم دی اکساید یا اکسید عنصر تیتانیوم، از واکنش اکسیژن موجود در هوا با تیتانیوم ایجاد می‌شود. این ماده یک پودر سفید رنگ است که برای مصارف مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تیتانیوم دی اکساید

این ماده‌ی پرمصرف، در دو نوع تولید می‌شود. نوع اول که حدودا 98 درصد از کل تولیدات را دربرمی‌گیرد، ماده‌ای است که با هدف تغییر رنگ در محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی مثلاً در کاغذ برای تاثیرات رنگدانه‌ای از جمله افزایش سفیدی کاغذ، کاربرد دارد.
هدف از تولید نوع دوم از این ماده، استفاده در کرم های ضد آفتاب می‌باشد. این ماده به این دلیل در کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌شود که از جذب اشعه‌های مضر نور جلوگیری می‌کند.

تیتانیوم دی اکساید دقیقاً در کدام صنایع کاربرد دارد ؟

این ماده در صنایعی مثل تولید مواد شوینده، کرم‌های بهداشتی، رنگ، چسب، کاغذ، پلاستیک و لاستیک، جوهر، پارچه و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از محصولاتی که این ماده را دارا می‌باشند، می‌توان به خمیردندان، صابون، مواد تصفیه آب، داروها، رنگ غذا، کرم ضد آفتاب و کاتالیزگرها اشاره کرد.
به طور کلی تیتانیوم دی اکساید در موادی که نیاز به شفاف‌سازی یا کدر‌سازی دارند و یا موادی که باید تغییر رنگ یابند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاثیر تیتانیوم دی اکساید در صنایع مختلف

  • در رنگ‌ها این ماده باعث ایجاد نوعی مات‌شدن یا کدری می‌شود. همچنین این ماده باعث دوام و ماندگاری رنگ شده و مقاومت سطح رنگ در برابر پوسیده شدن را افزایش می‌دهد.

  • افزودن این ماده به چسب و دیگر مواد پلاستیکی باعث افزایش مقاومت به شکنندگی و ترک‌خوردگی آن‌ها در برابر نور می‌شود.

 

  • در لوازم آرایشی نیز، این ماده با داشتن رنگدانه‌های سفید، به طور خاص در کرم‌ها باعث پوشاندن لکه‌ها و روشن‌تر دیده‌شدن پوست می‌شود. مخصوصاً در کرم ضد آفتاب، این ماده از آسیب‌رساندن آفتاب به پوست جلوگیری می‌کند.

  • در صنایع مربوط به کاغذ‌سازی، تیتانیوم دی اکساید با رنگدانه‌های سفیدش و خاصیت مات‌سازیش، به سفید‌تر‌شدن کاغذ کمک می‌‎کند.

  • همچنین این ماده باعث مقاومت در برابر اثرات مخرب نور می‌شود، بنابراین این ماده برای افزایش تاریخ انقضاء مواد غذایی و دارویی و مقاومت بیشتر آن‌ها در برابر آفتاب، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا تیتانیوم دی اکساید بی خطر است ؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA ، دی اکسید تیتانیوم را به عنوان یک ماده افزودنی یا یک نوع رنگ افزودنی به غذا، دارو و مواد آرایشی معرفی کرده و همچنین آن را به عنوان یک ماده لازم در محصولات ضد آفتاب می‌شناسد. FDA همچنین راهنمایی‌هایی را در مورد استفاده ایمن از تیتانیوم دی اکساید، به عنوان یک ماده‌ی حاوی رنگدانه، صادر کرده و اظهار داشته است که این ماده با اطمینان و بدون نگرانی می‌تواند در محصولات بهداشتی از جمله لوازم آرایشی استفاده شده و بی‌خطر باشد.

آخرین مطالب
آپادانا تجارت آرشام